✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

YONEX Astrox 100 ZZ Kurenai Badminton Racquet
ASTROX 100ZZ
For advanced players looking for immediate access to power to maintain a relentless attack
New color launching in May 2021
SPECS
| Flex | Extra Stiff |
|---|---|
| Frame | HM Graphite / Namd / Tungsten / Black Micro Core / Nanometric |
| Shaft Composition | HM Graphite / Namd |
| Length | 10 mm longer |
| Weight Grip Size | 4U 5, 6 / 3U 4, 5, 6 |
| Color(s) | Kurenai, Dark Navy |
| Recommended String | Control Players: AEROBITE BOOST Hard Hitters: BG66 FORCE |
| Stringing Advice | 4U: 20 - 28 lbs, 3U: 21 - 29 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | AX100ZZ |
Select GRIP SIZE
From $95.00
Original: $271.44
-65%YONEX Astrox 100 ZZ Kurenai Badminton Racquet—
$271.44
$95.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ASTROX 100ZZ
For advanced players looking for immediate access to power to maintain a relentless attack
New color launching in May 2021
SPECS
| Flex | Extra Stiff |
|---|---|
| Frame | HM Graphite / Namd / Tungsten / Black Micro Core / Nanometric |
| Shaft Composition | HM Graphite / Namd |
| Length | 10 mm longer |
| Weight Grip Size | 4U 5, 6 / 3U 4, 5, 6 |
| Color(s) | Kurenai, Dark Navy |
| Recommended String | Control Players: AEROBITE BOOST Hard Hitters: BG66 FORCE |
| Stringing Advice | 4U: 20 - 28 lbs, 3U: 21 - 29 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | AX100ZZ |
















