✨ New Arrivals Just Dropped!Explore





YONEX Arcsaber 7 Play Limited Edition Shutter Series Badminton Racquet 4UG6 Light Beige (STRUNG)
Arcsaber 7 (Shutter Series):
Designed for balanced control and power.
Key Details of the Yonex Shutter Series:
Design Concept: Inspired by the mechanical beauty of classic cameras and motion, featuring an elegant, neutral Light Beige color scheme. "Capture the motion. Play heart first."
This collection focuses on combining high-performance playstyles with a unique, aesthetic, and "antique" look.
SPECS
| Flex | Hi-Flex |
|---|---|
| Frame | Graphite |
| Shaft Composition | Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint / T-ANCHOR |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5, 6 |
| Stringing Advice | 4U: 19 - 27 lbs |
| Recommended String | Control Players: EXBOLT 63 Hard Hitters: EXBOLT 65 |
| Color(s) | Light Beige |
| Item Code | ARC7-PL |
$35.00
Original: $100.00
-65%YONEX Arcsaber 7 Play Limited Edition Shutter Series Badminton Racquet 4UG6 Light Beige (STRUNG)—
$100.00
$35.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Arcsaber 7 (Shutter Series):
Designed for balanced control and power.
Key Details of the Yonex Shutter Series:
Design Concept: Inspired by the mechanical beauty of classic cameras and motion, featuring an elegant, neutral Light Beige color scheme. "Capture the motion. Play heart first."
This collection focuses on combining high-performance playstyles with a unique, aesthetic, and "antique" look.
SPECS
| Flex | Hi-Flex |
|---|---|
| Frame | Graphite |
| Shaft Composition | Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint / T-ANCHOR |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5, 6 |
| Stringing Advice | 4U: 19 - 27 lbs |
| Recommended String | Control Players: EXBOLT 63 Hard Hitters: EXBOLT 65 |
| Color(s) | Light Beige |
| Item Code | ARC7-PL |












