✨ New Arrivals Just Dropped!Explore





YONEX Arcsaber 7 Tour Limited Edition Shutter Series Badminton Racquet 4UG6 Light Beige (UNSTRUNG)
Arcsaber 7 (Shutter Series):
Designed for balanced control and power.
Key Details of the Yonex Shutter Series:
Design Concept: Inspired by the mechanical beauty of classic cameras and motion, featuring an elegant, neutral Light Beige color scheme. "Capture the motion. Play heart first."
This collection focuses on combining high-performance playstyles with a unique, aesthetic, and "antique" look.
SPECS
| FLEX | Medium |
|---|---|
| FRAME | HM Graphite / POCKETING BOOSTER |
| SHAFT COMPOSITION | HM Graphite |
| JOINT | Built-in T-Joint / T-ANCHOR |
| LENGTH | 10 mm longer |
| WEIGHT / GRIP | 4U (Avg. 83g) G6 |
| STRINGING ADVICE | 4U: 19 – 27 lbs |
| RECOMMENDED STRING | Control Players: EXBOLT 63 Hard Hitters: EXBOLT 65 |
| COLOR(S) | Light Beige, Gray / Yellow |
| ITEM CODE | ARC7-T |
$55.00
Original: $157.14
-65%YONEX Arcsaber 7 Tour Limited Edition Shutter Series Badminton Racquet 4UG6 Light Beige (UNSTRUNG)—
$157.14
$55.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Arcsaber 7 (Shutter Series):
Designed for balanced control and power.
Key Details of the Yonex Shutter Series:
Design Concept: Inspired by the mechanical beauty of classic cameras and motion, featuring an elegant, neutral Light Beige color scheme. "Capture the motion. Play heart first."
This collection focuses on combining high-performance playstyles with a unique, aesthetic, and "antique" look.
SPECS
| FLEX | Medium |
|---|---|
| FRAME | HM Graphite / POCKETING BOOSTER |
| SHAFT COMPOSITION | HM Graphite |
| JOINT | Built-in T-Joint / T-ANCHOR |
| LENGTH | 10 mm longer |
| WEIGHT / GRIP | 4U (Avg. 83g) G6 |
| STRINGING ADVICE | 4U: 19 – 27 lbs |
| RECOMMENDED STRING | Control Players: EXBOLT 63 Hard Hitters: EXBOLT 65 |
| COLOR(S) | Light Beige, Gray / Yellow |
| ITEM CODE | ARC7-T |












