
YONEX Nanoflare 270 Speed Badminton Racquet 5UG5 Purple
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite/ Nanocell NEO/ SUPER HMG |
| Shaft Composition | HM Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 5U (Avg. 78g) G4, 5 / 4U (Avg. 83g) G4, 5 |
| Stringing Advice | 5U: 19 - 26 lbs, 4U: 20 - 27 lbs |
| Recommended String | Control Players: BG66 ULTIMAX Hard Hitters: AEROSONIC |
| Color(s) | Purple |
| Item Code | NF-270SP |
Original: $100.00
-65%$100.00
$35.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite/ Nanocell NEO/ SUPER HMG |
| Shaft Composition | HM Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 5U (Avg. 78g) G4, 5 / 4U (Avg. 83g) G4, 5 |
| Stringing Advice | 5U: 19 - 26 lbs, 4U: 20 - 27 lbs |
| Recommended String | Control Players: BG66 ULTIMAX Hard Hitters: AEROSONIC |
| Color(s) | Purple |
| Item Code | NF-270SP |













