
YONEX Nanoflare 500 Badminton Racquet 4UG5 Matte Black
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite / Nanocell NEO / EX-HMG |
| Shaft | HM Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5 |
| Stringing Advice | 5U: 19 - 26 lbs 4U: 20 - 27 lbs |
| Color(s) | Matte Black |
| Item Code | NF-500 |
Original: $142.86
-65%$142.86
$50.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite / Nanocell NEO / EX-HMG |
| Shaft | HM Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5 |
| Stringing Advice | 5U: 19 - 26 lbs 4U: 20 - 27 lbs |
| Color(s) | Matte Black |
| Item Code | NF-500 |













